Z Valom sva se odpravila v Švico. Natančneje v Grenchen, kjer domuje Tissot s svojim lastnim velodromom. Grenchen kot tak, je dokaj dolgočasen kraj, katerega bistvo je proizvodnja švicarskih biserjev kot so Tissot, Breitling, BMC. Ljudje vstajajo ob 4h in več kot očitno zaključujejo dan ob 17h. Tako, da, če se boste slučajno kdaj znašli tam in morda želeli poiskati dobro restavracijo ali podobno, good luck. Kraj deluje prazen, brez življenja, gostinstvo pa daje občutek, kot da ste zašli v kakšno ne najbolj priljudno četrt. Pa vendar, Grenchen ostaja biser.
Tissot velodrom
Tissot velodrom, ki si deli dvorišče s tovarno BMC, velja za eno bolj priljubljenih stez na svetu. Je med bolj strmimi, saj znašajo nakloni tudi do 46°, a je navkljub temu izredno tekoče in lahkotno vozljiva. Les je noro dobro uvožen in v kombinaciji z dobrim ogrevanjem ozračja predstavlja tudi zelo hitro stezo. Izbira Ganne, da naskok na svetovni rekord v 1 urni vožnji opravi v Grenchnu, ni bil naključje.
Velodrom kot tak, je nora poslastica. Ima vse kar mora tak objekt imeti. Odličen hotel, restavracijo z dobro izbiro hrane za športnike, fitnes, trgovino z opremo. Ko pride kolesar na Tissot velodrom na trening, bodisi na tekmo, ima tam vse kar potrebuje. In to na “švicarskem nivoju”, stvari pač štimajo.
Training camp
Namen najinega obiska je bil Training camp. Ne dolgo nazaj sem imel priložnost spoznati nekdanjega UK reprezentančnega kolesarja, ki se je odpravil na zanimivo športno podjetniško pot. Pete Mitchell se je po prekinitvi aktivnega kolesarjenja prelevil v “potujočega coach-a”. Skupaj z nekaj kolegi v okviru svojega kluba Blacklinecoaching, potujejo po svetu in širijo svoje znanje iz sveta profesionalnega track cyclinga. S Petom sem že sodeloval v preteklosi, je bil tudi del ekipe na dirki v Glasgowu letos in, ko me je povabil na Training camp v Švico, mi ni bilo potrebno prav veliko razmišljati.
Štarti & taktike šprinta
Training camp je pokrival 2 področji. Standing starts, oz. štarte iz štartnih vrat in pa taktike šprinta. Camp je bil še posebej zanimiv zaradi štartov iz štartnih vrat. Štart je izredno pomembna faza v disciplinah kot so team sprint ali vožnja na čas na 1 km. Izredno pomembna!
Dober štart lahko prinese tudi sekundo ali več boljši čas, kot “slab” štart. In čeprav predstavlja štart fazo, ki na prvi pogled ni tako kritična, je realnost ravno obratna. In veste kako pravijo, če gora ne želi k Mohamedu, gre pač Mohamed h gori. V Sloveniji trenutno štartna vrata predstavljajo goro. Žal jih Slovenija nima. Čeprav tehnološko gledano štartna vrata niso ravno “Tesla” produkt in so bolj kot ne enaka že 20 ali več let, so kot naprava za štart izredno učinkovita in nepogrešljiva.
A kot rečeno, ker jih v Sloveniji nimamo, si je potrebno pomagati kako drugače in se znajti, kar pomeni potovati na trening kam drugam, v obljubljeno deželo, kjer se štartna vrata cedijo kot med in mleko. 🙂
Drugi del campa pa je bil namenjen dirkanju in taktikam v šprintu. Match sprint ali dvoboj, predstavlja del discipline šprinta, kjer se v šprintu neposredno udarita 2 kolesarja. Ker je match sprint dirka 2 kolesarjev v 3 krogih, od katerih se zadnjih 200m tudi štopa, taktično izjemno zaznamovana, je razumevanje steze in taktika ključnega pomena. Tako je trening taktik zelo pogosto na trenažnem meniju šprinterjev, saj velikokrat zmagovalca odloča prav dobra taktika in ne nujno maksimalna hitrost kolesarja. Taktično dobro podkovan kolesar, ima po navadi celo več možnosti za zmago od nekoliko hitrejšega kolesarja, ki pa je taktično manj podkovan.
Trening izkušnja
2 dnevni training camp je zastavljen telesno in mentalno. Proces treninga poteka na način toretičnega predavanja, praktičnega izvedbenega dela in “feed-backa”. Vse skupaj se snema, tako, da lahko kandidat, ne samo sliši, ampak tudi vidi svoje napake, napredke oz. izvedbo. V praksi to pomeni, da poslušaš, poizkušaš, poslušaš, izboljšuješ. In vse skupaj podpreš z dobro video analitiko.
Izredno zanimivo je tudi srečati kolesarje iz drugih držav, ki na podoben način osvajajo ključna znanja in veščine. Nas je bilo v skupini 12, druščina pa pestra. Od aktivnih tekmovalcev v elite kategoriji, mastersov, do zelo resnih rekreativcev. Nenehno se nisem mogel znebiti tistega občutka, kako zelo velik je track cycling v drugih državah. Ljudje ga imajo za svojega in nekaj vsakdanjega.
Prelomnica
Je pa bil ta izlet neke vrste prelomnica tudi zame in Vala, kot team. Val namreč trenira pod mojim okriljem in tovrstna izkušnja je hkrati bil tudi moment, ko je, oz. sva lahko z Valom prvič tudi realno dobila povratno informacijo ali sva kaj naredila, ali ne? Val je pričel iz čiste “nule” in je bil kot nepopisan list papirja. In kaj naj rečem, izgleda delava kar dobro in v pravi smeri, saj je bila prva stvar, ki jo je Val naredil ta, da je dobil match proti mnogo izkušenejšemu kolesarju. Dober znak, ni kaj…
Ja, super zadeva tale camp. Spoznavaš, se učiš od najboljših, treniraš na različnih stezah, rasteš in napreduješ. Se že veselim naslednjega meseca, ko se vračam na kraj zločina. Bil sem namreč povabljen na švicarski tradicionalni Track cycling challenge, vsakoletno dirko najvišjega mednarodnega ranga (Classs 1). Minuli training camp in bližajoča se decemberska dirka, pa bosta tudi služila kot dobra predpriprava na Evropsko prvenstvo 2023, ki bo ravno tako v Grenchnu. Cool, a ne?